?>

Lekarz


Moje powołanie

Trudno jest wyrazić swoje emocje, związane z realizacją własnego powołania w kontakcie z pacjentami, aby nie uniknąć, w mniejszym lub większym zakresie, patosu czy nawet nieskromności. Ja jednak naprawdę kocham pracować z pacjentami. Mało tego. Jestem głęboko przekonany, że bez tych bezcennych doświadczeń nie mógłbym skutecznie ani uczyć, ani też efektywnie prowadzić badań naukowych czy realizować ambitnych, innowacyjnych projektów. Cała bowiem historia mojej zawodowej drogi związana jest ze służbą na rzecz pacjentów. Rozwiązywanie ich zdrowotnych i estetycznych problemów daje mi ogrom satysfakcji, budując przy tym bogate doświadczenie, które wykorzystuję ponad wymiar w pracy badacza i innowatora.

Dzisiaj moja aktywność klinicysty nie jest taka sama jak w dniu kiedy rozpoczynałem swoją zawodową drogę. Ewaluowała ona i w pewnym stopniu ograniczyła, choć nie wyeliminowała, mój osobisty kontakt z pacjentem. Od niedawna, poza fizyczną obecnością w mojej macierzystej placówce, więcej miejsca w moim grafiku wypełnia zdalny kontakt z pacjentem, podczas tele-konsultacji. Zasadnicza zmiana nastąpiła też od 2018 roku, kiedy korzystając z dobrodziejstwa innego rodzaju zastosowania telemedycyny, zacząłem wspierać lekarzy stomatologów w prowadzeniu terapii ortodontycznych. Moja służba, w tym wypadku na rzecz lekarzy, koncentruje się na planowaniu i nadzorowaniu terapii ortodontyczny, prowadzonych przez lekarzy ogólnie praktykujących. Przy tej specyfice pracy nie mam już ani bezpośredniego ani też telekomunikacyjnego kontaktu z pacjentem.

Moja autorska placówka w Warszawie

Swoją autorską placówkę ortodontyczną otworzyłem w Warszawie w roku … . Wraz z moimi współpracownikami świadczę tam kompleksowe usługi ortodontyczne, wykorzystując kompletne instrumentarium terapeutyczne jakie oferuje współczesna ortodoncja. Nie to jest jednak najważniejszą cechą tej placówki i jej najmocniejszą stroną.

Najwybitniejsi sportowcy, politycy, naukowcy i inni liderzy w swoich dziedzinach nie osiągaliby najwyższych laurów, gdyby nie praca zgranego i zaangażowanego zespołu. To jest ukryta siła​ mojej​ placówki​ od wielu lat. Jest to tym bardziej istotne, że ze względu na odległe miejsce zamieszkania, ja osobiście nie mogę być na miejscu w pełnym, wymaganym wymiarze czasowym. Jestem pewien, że właśnie dlatego osiągamy sukcesy terapeutyczne w leczeniu wad zgryzu naszych pacjentów, że pracujemy zespołowo. Moja wiedza, doświadczenie, pozycja zawodowa i twórcza energia są ważne. Jednak bez wsparcia mojego zespołu nie byłbym w stanie leczyć tak skutecznie, jak robię to dzisiaj.

Mogę z dumą i wielką satysfakcją powiedzieć, że jestem głęboko przekonany, iż mam najlepszy zespół współpracowników w Polsce.

Praktyka lekarska w Szwajcarii

Pracując we własnej placówce w Polsce i dzieląc swoją naukowo-edukacyjną aktywność pomiędzy trzy uniwersytety w trzech krajach, było mi niezwykle trudno wygospodarować czas na świadczenie opieki ortodontycznej dla pacjentów w Szwajcarii, czyli w miejscu mojego stałego zamieszkania. Trawestując nieco jedno z porzekadeł, kiedy mężczyzna nie wie jak, z odsieczą przychodzi kobieta – w osobie mojej żony, która otworzyła w zeszłym roku własną placówkę stomatologiczną w przepięknej alpejskiej miejscowości Aeschi. Zostałem w ten sposób postawiony przed faktem dokonanym i od połowy 2020 r. z wielką przyjemnością świadczę opiekę lekarską dla pacjentów ze Szwajcarii.

Współpraca w ramach Smileline

Jestem inicjatorem i fundatorem projektu Smileline, poświęconego zastosowaniu telemedycyny w ortodoncji. W ramach projektu nadzoruję procesy diagnostyki, planowania i kontroli terapeutycznej oferowane lekarzom dentystom prowadzącym leczenie ortodontyczne przy wsparciu specjalistów Smileline oraz czynnie w nich uczestniczę. Drugim obszarem, w którym biorę udział, są szkolenia przygotowujące lekarzy dentystów do stosowania telemedycyny w ortodoncji w macierzystych placówkach.

Przygodę z telemedycyną w ortodoncji w ramach Smileline rozpoczęliśmy relatywnie nie tak dawno temu, na wiosnę 2018 r. Moim pierwszym partnerem została dr Magdalena Żywicka z Jeleniej Góry, której jestem bardzo wdzięczny za zaangażowanie i wielki wkład w praktyczny rozwój tego projektu. Bez jej wiedzy, dociekliwości, zwracania uwagi na szczegóły i otwartości na współpracę projekt Smileline mógłby jeszcze długi czas borykać się z problemami, które zostały zdefiniowane i rozwiązane w pierwszym okresie. Początkowa współpraca z dr Żywicką dodatkowo utwierdziła nas w przekonaniu, że ten rodzaj i zakres usług wspierających lekarzy dentystów w leczeniu ortodontycznym jest bardzo potrzebny i oczekiwany. Daje to zatem podstawy do zachowania i rozwijania fundamentu każdej działalności, jakim jest wspólnota celów i korzyści, płynących dla pacjenta, lekarza prowadzącego i dla mnie, osoby wspierającej ten proces swoją wiedzą i doświadczeniem.

Począwszy od wiosny 2018 r. moja praca klinicysty została wzbogacona o inny wymiar – bieżącą, codzienną aktywność polegającą na supervisingu terapeutycznym, świadczonym obecnie na rzecz lekarzy na terenie całego kraju. Towarzyszy mi przy tym fascynujące uczucie, że mogę skutecznie pomagać pacjentom bez konieczności osobistego kontaktu z nimi – bez względu na to, czy jestem na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Berneńskim, czy Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu, czy pracuję w swojej placówce w Warszawie, czy spędzam czas z rodziną w domu w Szwajcarii, czy pod Warszawą. Zawsze, niemal w każdej chwili, mogę przeanalizować trudny przypadek i wspomóc lekarza „liniowego” w podejmowaniu terapeutycznych decyzji. I właśnie z takim rodzajem bardzo czynnej i efektywnej współpracy mam do czynienia w ramach Smileline. To też niezwykły przywilej, że mogę wymieniać fachowe poglądy na temat prowadzonych terapii z tak doświadczonymi i renomowanymi lekarzami jak dr Magdalena Żywicka, dr Monika Dzieciątkowska, dr Witold Jurczyński i wielu innych specjalistów Smileline. Współpraca ta pozwala im skutecznie prowadzić swoje terapie, a mnie każdorazowo ubogaca, dając mi inne spojrzenie na cel terapeutyczny i wielorakość metod, które do tego celu mogą doprowadzić.