?>

prof. dr hab. n. med.

Piotr Fudalej

Moją największą życiową fascynacją jest nauka, zarówno ta przez duże N, czyli prowadzenie badań naukowych, jak i ta przez małe n, czyli ciągłe doskonalenie swoich umiejętności. Dzięki umiłowaniu nauki, które przejawiałem od najmłodszych lat, będąc uczniem wałbrzyskiego liceum, zająłem w 1986 r. pierwsze miejsce w Olimpiadzie Biologicznej. Uprawniło mnie to, jako jedynego spośród kilkuset osób z całego kraju, do studiowania na Akademii Medycznej w Warszawie bez egzaminów wstępnych. Studia stomatologiczne (1986–1991) ukończyłem w gronie najlepszych studentów na roku. Zamiłowaniu do nauki zawdzięczam również studiowanie biologii na Uniwersytecie Warszawskim (1990–1992) oraz studia specjalizacyjne z ortodoncji (1996–1998) na Uniwersytecie Waszyngtońskim w USA.

Piotr Fudalej foto marynarka web

Nie przeczuwałem wówczas, jak bardzo moje życie zawodowe może odmienić wyjazd do jednego z najlepszych uniwersytetów na świecie w dziedzinie ortodoncji i nauka pod opieką wybitnych profesorów, takich jak Vincent Kokich czy legendarny William R. Proffit.

Należy przy tym pamiętać, że w połowie lat 90. Polska była innym krajem, który jedynie marzył o Unii Europejskiej, i tak oczywiste dziś rzeczy jak zagraniczne studia były wtedy przywilejem, darem, nagrodą – rzadkim szczęściem. Skalę trudności, jakie wtedy pokonałem, uświadamiam sobie w pełni dopiero teraz – prawdopodobnie wciąż jestem jedynym lekarzem dentystą w Polsce (lub jednym z nielicznych), który ukończył studia specjalizacyjne w USA!

W 1999 r. obroniłem z wyróżnieniem pracę doktorską, poświęconą stabilności efektów leczenia ortodontycznego. Innymisłowy – szukałem przyczyny wykrzywiania się zębów wiele lat po leczeniu. W latach 2004–2010 pracowałem w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, gdzie zajmowałem się dziećmi ze skomplikowanymi wadami wrodzonymi twarzy. Jestem dumny, że w tej dziedzinie współpracowałem ze światowymi liderami – prof. Anne Marie Kuijpers-Jagtman z holenderskiego Uniwersytetu im. Radbouda w Nijmegen oraz prof. Gunvor Semb z Uniwersytetu Manchesterskiego. Moje zaangażowanie w pracę naukową zostało docenione przez amerykańskie towarzystwo naukowe American Cleft Palate-Craniofacial Association, które przyznało mi nagrodę 2013 Samuel Berkowitz Long-Term Outcomes Study Award za najlepszą publikację w 2009 r. w specjalistycznym magazynie naukowym „Cleft Palate-Craniofacial Journal”. Inne, równie miłe, ale i stymulujące wydarzenia to zaproszenia do rad redakcyjnych „European Journal of Orthodontics” oraz „Orthodoncie” (magazyn Czeskiego Towarzystwa Ortodontycznego).

W latach 2010–2012 pracowałem w Radboud University Medical Centre w Holandii – jednym z pięciu najważniejszych ośrodków naukowych w dziedzinie ortodoncji na świecie. Był to dla mnie bardzo szczególny i wyjątkowo korzystny z punktu widzenia rozwoju naukowego okres. Prowadziłem zajęcia (wykłady, seminaria, planowanie i prowadzenie leczenia) z holenderskimi lekarzami specjalizującymi się w ortodoncji oraz badania naukowe, których efektem była m.in. druga praca doktorska, obroniona w czerwcu 2011 r. W 2012 r. obroniłem rozprawę habilitacyjną w Czechach (wykładam tam od wielu lat na Uniwersytecie Palackiego) oraz rozpocząłem pracę w Szwajcarii na Uniwersytecie Berneńskim, obejmując stanowisko dyrektora-koordynatora ds. badań klinicznych.

W grudniu 2016 r. otrzymałem z rąk prezydenta Republiki Czeskiej tytuł profesora.

Od 2019 r. jestem również profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz prezydentem elektem Europejskiego Stowarzyszenia Ortodontycznego.

Jestem autorem lub współautorem wielu publikacji naukowych, a wyniki swoich badań prezentowałem w kilkunastu miastach na czterech kontynentach (w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej). Obecnie prowadzę projekty naukowe w Szwajcarii, Holandii, Czechach i Polsce. Wspólnie z dr Ewą Węgrodzką analizujemy metody oceny estetyki twarzy. W ostatnich latach dużo swojej badawczej uwagi poświęcam rozwojowi nowoczesnych technologii w medycynie, zwłaszcza telemedycyny, sztucznej inteligencji oraz tzw. rozszerzonej rzeczywistości.

Tematyka moich badań:

1. Recesje dziąsłowe a leczenie ortodontyczne.

2. Stabilność leczenia ortodontycznego.

3. Trój- i czterowymiarowa (3D i 4D) wizualizacja twarzy – zastosowanie w ocenie wyników leczenia.

4. Tkanka bliznowata w okolicy podniebienia jako główny czynnik zaburzający wzrost szczęki u dzieci z wadą rozszczepową.

5. Rzeczywistość poszerzona w edukacji medycznej

6. Zastosowanie metod uczenia maszynowego (sztucznej inteligencji) do predykcji sposobu wzrostu twarzy

7. Rozszczep wargi podniebienia w 3D

8. Trójwymiarowe modelowanie wzrostu twarzy

Jestem członkiem:

  • European Orthodontic Society – w zeszłym roku wyróżniono mnie wyborem na prezydenta tej szacownej organizacji, z kadencją przypadającą na rok 2024, kiedy to w Krakowie miała zostać zorganizowana 100. edycja kongresu EOS (ostatecznie ze względu na pandemię COVID-19 kongres odbędzie się w roku 2025),
  • American Association of Orthodontists,
  • American Cleft Palate-Craniofacial Association,
  • International Association for Dental Research,
  • Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej (członek rady naukowej),
  • Digital Dentistry Society Poland (członek zarządu).


Mój zawodowy świat



LEKARZ


Ja kocham pracować z pacjentami. Bez tych bezcennych doświadczeń nie mógłbym skutecznie ani uczyć, ani też efektywnie prowadzić badań naukowych.


Czytaj więcej

NAUKA


Praca naukowa to moje życie, moja fascynacja i dziedzina która w sposób niezwykły potrafi mnie pochłonąć do reszty. Ta aktywność pozwala mi też być lepszym lekarzem


Czytaj więcej

EDUKACJA


To przywilej i odpowiedzialność przekazywać wiedzę a także być mentorem dla kolejny pokoleń lekarzy oraz naukowców. To powód też wielki powód do satysfakcji.


Czytaj więcej

INNOWACJE


Świat rozwija się w niezwykłym tempie. Aby sprostać wymogom współczesności trzeba próbować ją wyprzedzić. Wszystko po to aby móc dostarczać jeszcze więcej najlepszej wartość.


Czytaj więcej