?>

Wpływ późnego wzrostu czaszki trzewnej na funkcjonowanie implantów zębowych

Written by on July 3, 2020

Zapraszam stomatologów-implantologów do współpracy!

Zapraszam do współpracy stomatologów-implantologów podczas badania pt. Wpływ późnego wzrostu czaszki trzewnej na funkcjonowanie implantów zębowych, prowadzonego pod patronatem Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej (PASE). Badanie uzyskało akceptację Komisji Bioetycznej.

Sama idea zastosowania implantów zębowych odnosi się do pacjentów, którzy z różnych względów utracili pojedyncze zęby. Wprowadzając implanty do łuków zębowych czynimy to z intencją jak najdłuższego wyposażenia pacjenta w brakujące filary zębowe, tak aby jak najdłużej zachować zarówno funkcję jak i walory estetyczne. Wiele badań naukowych pokazuje, że ponad 90% wszczepionych implantów wciąż tkwi w kości nawet po 10 latach od ich wprowadzenia. U części pacjentów po takim okresie ząb staje się krótszy od naturalnych zębów sąsiadujących a może mieć to związek z tzw. wzrostem czaszki trzewnej, który towarzyszy procesowi starzenia.

Ponieważ tematyka badania jest ściśle związana z szeroko pojętą stomatologią estetyczną, badanie zwróciło uwagę zarządu Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej, wśród członków której znajduje się wieku lekarzy implantologów, prowadzących kompleksowe terapie implanto-protetyczne. W tym badaniu chcielibyśmy stwierdzić, czy wzrost twarzy rzeczywiście powoduje skrócenie się zęba na implancie. Jeśli tak, to chcielibyśmy zaproponować sposób radzenia sobie ze skracaniem się zęba na implancie. Zatem z medycznego punktu widzeniami naszymi celami badawczymi są:

  1. Określenie jak tzw. późny wzrost czaszki trzewnej wpływa na morfologię łuku zębowego, stan przyzębia, estetykę obszaru obejmującego implant zębowy oraz jakość życia związaną ze zdrowiem jamy ustnej (oral health-related quality of life, OHRQoL) u pacjentów zaopatrzonych w pojedyncze implanty zębowe;
  2. Identyfikacja czynników prognostycznych komplikacji związanych z późnym wzrostem czaszki trzewnej.

Zapraszam do współpracy lekarzy, którzy podejmą raportowania przypadku terapii pacjenta, w którym lekarza odbuduje zęb na implancie. Współpraca będzie miała dwa etapy: (1) wszczepienie implantu oraz (2) zrobienie korony osadzonej na implancie. Przed rozpoczęciem terapii każdy pacjent musi mieć wykonaną diagnostykę, składającą się ze:  skanowania zębów (lub wykonania modeli diagnostycznych), diagnostyki rtg (OPG, CBCT), fotografii zębów i twarzy. Po osadzeniu ostatecznej odbudowy protetycznej na implancie lekarz ponownie przeprowadza konieczne czynności diagnostyczne: skanuje zęby (lub wykonuje wyciski), robi fotografie i diagnostykę rtg, które pozwalają na sprawdzenie, czy wszystko zrobiono właściwie. Aby cele badawcze mogły być zrealizowane ww. czynności diagnostyczne powinny być powtórzone po 1 roku, 2 latach, 5 latach i nawet 8 latach.

Jeśli jesteś zainteresowany udziałem w tym badaniu, to prześlę resztę szczegółów drogą mailową.

Serdecznie zapraszam

Piotr Fudalej