Współpraca międzynarodowa
- Mixed Reality supporting Advanced Medical Education – a new method of teaching medical skills – ten międzynarodowy projekt (Polska, Holandia, Czechy i Włochy) zainicjowany przez dr Klaudię Proniewską, bioinżyniera z UJ, zdobył niedawno grant z UE na ponad 500 tys. euro. Jestem jednym z badaczy, odpowiedzialnym za część projektu.
- Zastosowanie metod uczenia maszynowego (sztucznej inteligencji) do predykcji sposobu wzrostu twarzy – ten projekt jest wspólną inicjatywą prof. Jacka Mańdziuka z Politechniki Warszawskiej i moją. Zdobył grant w ramach programu BioTechMed 1. W projekcie uczestniczą także prof. Vaska Vandevska-Radunovich z Uniwersytetu w Oslo (Norwegia) oraz prof. Thomas Maal z 3D Lab (Radboud University Medical Centre, Holandia).
3D modeling of facial growth in humans – dzięki zastosowaniu aparatury do stereofotogrametrii 3D badamy, jak rośnie i zmienia się twarz. To fundamentalna sprawa dla każdego ortodonty, który leczy dzieci i młodzież z tzw. kostnymi postaciami wad zgryzu (innymi słowy – tymi cięższymi i trudniejszymi do leczenia). Mimo że nasze aparaty opierają się na zębach, to u wielu pacjentów chcemy wpłynąć na wielkość i/lub proporcje szczęki i żuchwy, co powinno przejawiać się zmianą rysów twarzy. Bez wiedzy o tym, jak nasza twarz rośnie, trudno przewidzieć skutki takiego leczenia. Projekt realizujemy wspólnie z moimi doktorantami – Petrą Kaminkovą oraz Peterem Direrem – z Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. - Cleft in 3D – to projekt matka, zainicjowany przez prof. Anne Marie Kuijpers-Jagtman z Holandii. Ma wiele elementów składowych. Wraz z dr. Andrzejem Brudnickim z Instytutu Matki i Dziecka oceniamy np. skutki wczesnego przeszczepu kości do wyrostka zębodołowego w wadzie rozszczepowej.
- Knowledge about vacuum-formed retainers – w tym badaniu epidemiologicznym (ankietowym), zainicjowanym przez prof. Vandevską-Radunovich z Uniwersytetu w Oslo, biorą udział również uniwersytety z Danii (Uniwersytet w Aarhus) oraz Czech (Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu). Chcemy poznać stan wiedzy ortodontów na temat tzw. płytek retencyjnych formowanych próżniowo. Na rozesłane ankiety odpowiedziało ok. 50–66% adresatów (ortodontów) z Norwegii, Danii, Czech i Słowacji. Polscy lekarze odpowiadali mniej chętnie – jedynie ok. 5% pytanych znalazło czas na wypełnienie ankiety.
- Współpraca z prof. Guy DePauwem z Uniwersytetu Gandawskiego (Belgia) w ramach projektu „Closed versus open window technique in management of palatally impacted canines. A randomized clinical trial”.
- Współpraca z dr Urbanovą z Uniwersytetu Karola w Pradze w ramach projektu „Slavcleft – a multi-center comparison of treatment of cleft lip and palate”.
- Współpraca z prof. Latief z Uniwersytetu Indonezyjskiego w ramach projektu „Growth impairment in cleft lip and palate – the role of congenital factors”.